شهرستان ماسال همچون بهشت گم شده اي است که ديدن و تماشايش  حتي براي کساني که ساليان متمادي در آن زندگي کرده اند تازه و تماشايي است . اين شهرستان داراي جاذبه هاي توريستي و مناظر زيبا و دلپذير از قبيل جنگلهاي سر به فلک کشيده و درختان تنومند و آبشارهاي طبيعي ، حيات وحش و مراتع سرسبز مي باشد.  
و اما مهمترين آن ها عبارتد از :
بام سبز ماسال ، چشم انداز زيباي شهر ماسال که در يک کيلومتري شهر واقع و اين پروژه که در دست مطالعه و اجرا مي باشد مي تواند در آينده نزديک يکي از بي نظير ترين مناطق گردشگري استان محسوب شود . زير اين منطقه علاوه بر جلگه شهر ماسال بخشهايي از شهرستانهاي صومعه سرا و بندرانزلي با مناظر بسيار زيبا قابل رويت مي باشد .                                       
آبشارها:
در اين شهرستان تا کنون چند آبشار مشاهده و شناسايي شده که عبارتند از :

     - آبشار ويوز در مجاورت منطقه ييلاقي النزه در شاندرمن
  

- آبشارخون با ارتفاع بيش از 15 متر که در ابتداي دره جنگلي خون واقع شده است
- آبشار تولي نساء       

- آبشار رامينه با ارتفاع 10 متر که حدوداً در 350 متري بالاي جاده رامينه قرار دارد
غارها :
يکي از مناطق ديدني شهرستان ماسال غارهاي آن مي باشد . در اين شهرستان حدود 17 غار شناسايي شده که بزرگترين و مهمترين آن غار آويشو است . اين غار در 22 کيلومتري شهر ماسال واقع است . اين غار با دهانه اي به ارتفاع 15 متر با دهليزهايي به ارتفاع 50 سانتيمتر تا 30 مترتشکيل شده است . در داخل اين غار رودخانه اي جريان دارد ، چند آبشار نيز در مسير اين غار واقع که ارتفاع آنها از 8 الي 12 متر مي رسد و بيشتر داراي شيب معکوس است . در داخل غار قنديلهاي آهکي تشکيل شده است که بلندي بعضي از اين قنديلها بيش از يک متر مي باشد . طول اين غار تا 1700 متر قابل دسترس براي غارنوردان بوده و هنوز قابل استفاده عموم نمي باشد. 
   

غارهاي ديگري چون غار باستاني خنديله پشت ،غار چسلي ، غار کلچال  را مي توان در اين شهرستان نام برد .

دهکده ييلاقي اولسبلنگاه : ييلاق اولسبلنگاه از ييلاقات ميان کوهي و پر جمعيت و داراي ساختمانهاي مسکوني زيادبا اسکلت چوبي مي باشد که اغلب ساکنين آن از شهروندان ماسال مي باشند که براي استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگي مي کنند. اين ييلاق در مسير راه ييلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار مهمان پذير برخوردار است که در تمام فصول سال آماده سرويس دهي به توريست و گردشگران مي باشد.
ديواره سنگي اسبه ريسه ماسال داراي يکي از صخره هاي بلند سنگ نوردي کشور مي باشد که اقداماتي در جهت آماده سازي  اين ديواره سنگي بمنظور استفاده سنگ نوردي در دست اجرا ست . که انشاءا... با آماده سازي آن سنگ نوردان بتوانند از اين مکان استفاده نمايند . همچنين وجود رودخانه خروشان در دامنه اين صخره که استعداد کاياک سواري در آبهاي خروشان را دارد .

ارتفاعات آلاله پشته: با توجه به اينکه شهيد ميزا کوچک خان جنگلي ماسال را به عنوان منطقه امني در نظر گرفته بود و از اين منطقه جهت عزيمت به خلخال عبور نموده متاسفانه در ارتفاعات آلاله پشته ماسال بر اثر کولاک و يخبندان به شهادت مي رسد ، با اينکه فقط سنگ يادبود در محل شهادت نصب شده است ، سالانه هزاران نفر از مردم و دوستداران ميرزا از آن محل بازديد مي نمايند و احداث بناي يادبود باعث ارج نهادن به آرمانهاي شهيد بزرگوار و موجب بازديد بيشتر و جذب دوستداران او خواهد شد.
پارک ساحلي ماسال ،  در کنار رودخانه خالکايي قرار دارد که مکاني تفريحي و داراي جاذبه هاي ديدني فراواني است .
در سفر استاني هيئت محترم دولت در اسفند ماه سال 1385از اين مناطق ديدني سه منطقه بعنوان مناطق نمونه گردشگري معرفي شده است که عبارتند از :
- بام سبز
- اسبه ريسه
- دهکده ييلاقي اولسبلنگاه

منبع:seeiran.ir

.

.

.