شهرستان لنگرود در مختصات جغرافيايي 36 درجه و 56 دقيقه تا 37 درجه و 19 درجه عرض شمالي از خط استوا و 49 درجه و 16 دقيقه تا 56 درجه و 50 دقيقه طول شرقي از نصف النهار مبدا در شرق استان گيلان واقع شده است و از شمال به درياي خزر ،از شمال شرقي به شهرستان رودسر ،از جنوب شرقي به املش و از جنوب غربي به سياهكل و از شمال غربي به لاهيجان محدود مي شود و مساحت آن 438 كيلومتر مربع مي باشد.
اين شهرستان داراي دو ناحيه عمده جغرافياي جلگه اي و كوهستاني است .درناحيه جلگه اي نوار باريك ساحلي و در ناحيه كوهستاني محدوده هاي كوهپايه اي ،جنگلي و مرتعي در ارتفاعات به چشم مي خورد مهمترين رود خانه جاري در شهرستان «شلمانرود» است .

شهرستان لنگروددرسال 1336 از لاهيجان مجزا و شهرستاني مستقل گرديدكه شامل سه بخش :مركزي ،اطاقور ،كومله،هفت دهستان : اطاق ور ،لات بيل،درياسر ،مريدان ،چاف،ديوشل و گل سفيد و نيز 219آبادي است كه 5 آبادي خالي از سكنه است .جمعيت اين شهرستان 133956 نفر است كه 1/29در صد شاغلين آن در بخش كشاورزي ،2/33 درصد در بخش خدمات فعال هستند .

لنگرود داراي قدمت تاريخي زيادي مي باشد و نام آن 900 سال قبل (512 هجري قمري )در كتب تاريخي آمده است. بافت قومي مردم گيلك و به زبان گيلكي با لهجه بيه پس تكلم مي كند . از نوشته هاي تاريخي چنين استنباط مي شود كه زمين هاي اطراف لنگرود باتلاقي بوده و ساخت و ساز را دچار مشكل مي نمود .اما به مرور زمان و توسعه تجارت در گيلان لنگرود هم رونق يافته و در زمينه كشاورزي خصوصا كشت كنف از شهرهاي مهم محسوب گرديده،همچنين در زمينه صنعت داراي صنايع فلزي از جمله تفنگ سازي (شكاري)بوده كه به علت مرغوبيت و كيفيت خريداران زيادي داشته است .شهر لنگرود در گذشته مانند شهرهاي گيلان از خانه هاي پراكنده اي بين مزارع و توتستان و بيشه ها تشكيل مي شد كه بتدريج فاصله خانه ها كمتر شد و كوي هايي به وجود آمد .كشاورزي در لنگرود همچون ديگرمناطق استان گيلان از رونق برخوردار بوده و از محصولات عمده آن :انواع برنج،چاي وصيفي جات را مي توان نام برد .صيد ماهي نيز از ديگر فعاليتهاي رايج اين شهرستان ميباشد .

پل خشتی لنگرود مربوط به دوره ایلخانیان است .

مسجد جامع لنگرود، که تاریخ ساخت در مسجد، مربوط به سال ۱۰۰۱ هجری قمری می‌باشد.

خانه منجم باشی حاکم لنگرود؛ که رابینو باغ این خانه را بی‌نظیر وصف کرده است.

خانه دریا بیگی معروف به(مالک )، که از شاهکارهای هنر دوران قاجاریه میباشد!

قلعه دزدبن (دزبن)، دز به معنای دژ و قلعه می‌باشد…

خانه دریابیگی

پل خشتی قدیمی نالکیاشر.

باغ معروف منجم باشی در روستای دیوشل.

مناظر زیبای لیلاکوه، ملاط و پرشکوه؛

منطقه تفریحی نگین سبز شهر کومله لنگرود و استخر زیبای آن.

پارک زیبای تفریحی(پارک فجر) شهرستان لنگرود واقع در جنب میدان شهید نورانی، که یکی از زیبا ترین پارک های گیلان، محسوب می‌شود و استخر بزرگی هم در میان آن واقع است. این پارک در کنار تالاب زیبای کیاکلایه-که در حال تخریب شدن است-واقع است!

طبیعت کوهستانی بکر و دیدنی خرما و بلوردکان، که در ۱۵ کیلومتری شهرستان لنگرود، قرار گرفته و از مکانهای گردشگری شهر اطاقور؛ محسوب می‌شود.

استخر زیبای بخش کومله…

منبع:seeiran.ir