شَفت يکي از شهرهاي استان گيلان در شمال ايران است.
اين شهر با جمعيت 5037 نفر (برآورد 1383خ.) در بخش مرکزي شهرستان شفت قرار دارد.

اين شهر داراي موقعيت جلگه‌اي و در فاصله 30 کيلومتري جنوب باختري رشت و 5 کيلومتري جنوب خاوري شهر فومن واقع شده که با توجه به نزديکي کوهستان‌هاي تالش داراي اقليم معتدل کوه‌پايه‌اي است. رودخانه سيامزگي از کنار آن مي‌گذرد.
از مراکز ديدني اين شهرستان به قلعه رودخان شفت مي‌توان اشاره کرد.

پيشينه
در متون تاريخي، بارها از شفت نام برده شده‌است. مرکز شفت، گوراب شفت خوانده مي‌شد که در نزديکي روستاي نصيرمحله امروزي قرار داشت و آثاري از آن بجاي مانده‌است.

لغتنامه دهخدا از قول چند منبع قديمي‌تر مي‌نويسد: شفت قصبه و مرکز دهستان شفت از دهستان‌هاي چهارگانه بخش مرکزي شهرستان فومن است. قريه‌اي است از گيلان واقع در نه هزار گزي جنوب شرقي فومن که در آنجا ظروف مانند کاسه و حقه و مرتبان کاشي نيک سازند. روزهاي دوشنبه بازار عمومي دارد.

  رودخانه سیاه مزگی، مظهر زیبایی های طبیعت شفت


مهمترین رودخانه‌ های منطقه شامل چنار رودخان، شیخ محله، امامزاده ابراهیم (ع) و سیاه مزگی است، رودخانه سیاه مزگی که از جوار شهر شفت، روستای خرمکش و پائین توسه عبور می‌ کند به شهرستان شفت زیبایی خاصی بخشیده است.

شهرستان شفت با مساحت 681.3 کیلومتر مربع شامل دو شهر شفت و  احمد سرگوراب، دو بخش مرکزی و احمد سرگوراب، چهار دهستان ملاسرا، جیرده، نصیر محله  و چوبر است.

این شهرستان در 22 کیلومتری شهر رشت قرار دارد و جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری 65 هزار نفر است، ساکنان این شهرستان 87 درصد در روستا زندگی می‌ کنند، قومیت و زبان رسمی مردم و مناطق کوهستانی شفت، تالشی  و در قسمتهای جلگه ای گیلکی است.

شهرستان شفت از نظر اقتصادی به کشاورزی، دامپروری و یا صنایع وابسته به این دو متکی است، برنج از محصولات مهم کشاورزی منطقه است همچنین باغداری، پرورش دام و طیور، زنبورداری، شیلات، پرورش آبزیان و کرم ابریشم از دیگر فعالیتهای جاری این شهرستان است.

علاوه بر تولید خشکبار از قبیل شاه بلوط و صیفی جات، گل و گیاه زینتی ( گل محمدی گیلده ) نیز از منابع درآمدی مردم منطقه محسوب می‌ شوند.

بازارهای هفتگی این شهرستان که شامل شنبه بازار احمد سرگوراب، یکشنبه بازار چوبر، دوشنبه بازار شفت و چهارشنبه بازار نصیر محله است هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران می باشد.

مهمترین سوغات منطقه " پنیر سیاه مزگی " و " برنج پشته ‌سرا " است، صنایع دستی شهرستان شامل شال بافی، سفالگری، گلیم‌ بافی، حصیربافی و ابریشم بافی می باشد.

شهرستان شفت جاذبه‌ های گردشگری فراوانی دارد که از مهمترین آنها می ‌توان پل تاریخی لیشاوندان، مجموعه باستانی کمسار، حمام تاریخی و خانه قدیمی فرضعلی خرم در روستای ملل چاله بیجارسر، خانه ابوالقاسم خان پورلطفی و خانه عبدالرزاق شفتی را نام برد.

آبشارهای دودوزن، لاس پشت، دیوا کل، آبشار توسه، وزنه بن، دیوان‌ دره (طالقان) و آبفووز چماچا از دیگر جاذبه های شهرستان شفت است.

آبشارهای طبیعی همچون نگینی در دل جنگلهای سر سبز شفت خودنمایی می کنند


استخرهای طبیعی این شهرستان شامل لیشاوندان، ملاسرا، کوزه گران، گیچ سر، چماچا، خرطوم، نورماس نصیر محله، استخر چماچا، خرطوم سل، روژه گیل کمسار، گوراب لیشاوندان، آقا سید یعقوب ناصران، کوزان، کیفکو خندان، پیرده، تکرم، گریبان و توسل گیلده، شیخ محله، بزرگ سل، خشک سل و کاسان است.

جاذبه‌ های طبیعی شفت که گردشگران را از اقصی نقاط کشور و حتی دنیا به سوی خود جلب و جذب می کند از قبیل خرفکل، پارک جنگلی چوبر، مناطق ییلاقی امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق (ع)، سیاه مزگی، چنار رودخان، کانال هوایی آب روستای بداب، مدخل خروجی آب بر فومنات (چوبر )، منطقه زیبای طالکوه و خرطوم هستند.
جاذبه‌ های زیارتی شفت که زبانزد عام و خاص است بستر خوبی برای توسعه صنعت گردشگری در این منطقه فراهم کرده است.

امامزاده ابراهیم (ع ) در محلی به این نام در نزدیکی روستای طالقان در 35 کیلومتری جنوب شرقی شفت واقع  شده است، مطابق شجره نامه موجود امامزاده ابراهیم (ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع ) است.

امامزاده ابراهیم (ع)  که دو ویژگی زیارتی و سیاحتی داشته و در فصل بهار و تابستان پذیرای هزاران نفر زائر است، این منطقه در انتهای جاده کوهستانی - جنگی واقع شده است که جاده آن بطور کلی از حاشیه رودخانه و مناظر طبیعی امتداد پیدا می کند.

آبشارها:

دودوزن واقع در روستای خرمکش ، لاس پشت واقع درروستای لپوندان ، دیواکل واقع در روستای علیسرا ، وزنه بن واقع در روستای سفید مزگی ، دیوان دره واقع درروستای طالقان

استخرهای طبیعی :

لیشاوندان ، ملاسرا، کوزه گران ، گیج سرا واقع درروستای مژدهه، چماچا،خرطوم ،نورماس واقع در روستای کلاچ خندان، نصیرمحله

منبع:seeiran.ir

.

 

.

.